Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Statsoft Polska mają zaszczyt ogłosić rozpoczęcie rekrutacji na czwartą edycję studiów podyplomowych:
„Elementy metodologii badań empirycznych w medycynie i zastosowania statystyki w badaniach biomedycznych”
Celem studiów jest przekazanie wiedzy i kształcenie praktycznych umiejętności w zakresie projektowania badań empirycznych w medycynie, przygotowywania publikacji naukowych, umiejętności wyboru odpowiednich metod opracowania wyników badań, poprawnej interpretacji wyników analiz oraz ich prezentacji w publikacjach naukowych, unikania możliwych błędów i przekłamań w analizie statystycznej wyników.
Studia są przeznaczone dla osób zajmujących się różnymi aspektami badań empirycznych w medycynie oraz tych, które zamierzają zacząć zajmować się tą problematyką. Są to unikalne studia tego typu w Polsce, prowadzone w tak dużym wymiarze godzinowym, które dają unikalne połączenie wiedzy pracowników renomowanych polskich uczelni z praktycznymi warsztatami prowadzonymi przez specjalistów w zakresie statystycznej analizy danych ze StatSoft Polska. Pod egidą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi udało się zebrać grono uznanych specjalistów pracujących na co dzień na różnych uczelniach w Polsce, m.in.: Collegium Medicum UJ, Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Słuchacze studiów będą mieli okazję uzyskać wiedzę na temat statystycznych aspektów projektowania badań empirycznych w medycynie, wyboru odpowiednich metod statystycznych, poprawnej interpretacji wyników analiz statystycznych oraz ich umiejętnego „przełożenia” na wnioski merytoryczne.
Program zajęć nie ogranicza się do przypomnienia i uporządkowania podstawowej wiedzy z zakresu metodologii badań empirycznych oraz podstaw metod statystycznych. Spory nacisk położono również na bardziej zaawansowane metody analizy statystycznej, które są najczęściej wykorzystywane w badaniach biomedycznych i przyrodniczych. Każda z omawianych metod będzie podczas warsztatów ilustrowana przykładami analiz w środowisku programu STATISTICA. Uzupełnieniem całości będą kompletne przykłady projektowania i opracowywania wyników zebranych przy realizacji wybranych projektów badawczych. Poza wykładami i ćwiczeniami praktycznymi program studiów obejmuje zadania praktyczne do samodzielnego rozwiązania, filmy edukacyjne z nagraniami z zajęć oraz dostęp online do bazy materiałów edukacyjnych i zbiorów danych biomedycznych.
Rekrutacja online trwa do 14 września 2017, a ostateczny termin nadsyłania dokumentów to 18 września 2017. Planowany termin rozpoczęcia zajęć to druga połowa października.
Ramowy program studiów:
I: Badania i publikacje w naukach medycznych
- Planowanie i prowadzenie badań empirycznych w medycynie
- Badania niekliniczne – przygotowywanie i prowadzenie
- Przygotowywanie publikacji naukowych z badań medycznych
II: Przygotowanie danych i zastosowania biostatystyki w opracowywaniu wyników badań medycznych
- Przygotowanie danych na potrzeby analiz
- Wybrane elementy rachunku prawdopodobieństwa i metody statystyki opisowej
- Wprowadzenie do wnioskowania statystycznego
- Zagadnienie mocy testu i wielkość próby
- Wybrane metody analizy danych jakościowych oraz wyników badań populacyjnych i diagnostycznych
- Wybrane metody analizy danych jakościowych oraz wyników badań populacyjnych i diagnostycznych
- Bardziej zaawansowane techniki wielowymiarowe: Przygotowanie narzędzia badawczego i analiza rzetelności
- Bardziej zaawansowane techniki wielowymiarowe: Zaawansowane metody statystyczne w skalowaniu i analizie danych – modelowanie równań strukturalnych
- Wybrane zagadnienia statystycznego planowania eksperymentów i techniki opracowywania ich wyników
- Wprowadzenie do metod analizy współzależności zjawisk
- Wybrane zaawansowane metody analizy współzależności zjawisk
- Wybrane zagadnienia metaanalizy i metaregresji – jak czytać wyniki metaanalizy
- Metody analizy przeżycia
- Metody Data Mining
- Zastosowanie metody automatyczne sieci neuronowe do analizy wyników badań medycznych
III: Omówienie wybranych Case studies (jako przykłady „dobrej” i „złej” statystyki)
Pięć projektów omówionych analitycznie „krok po kroku” z wyegzekwowaniem procedur i obliczeń wiodących do wyników końcowych
IV. Zaliczenie końcowe
Kandydaci:
Osoby zainteresowane odbyciem studiów powinny posiadać co najmniej podstawową wiedzę z dziedziny statystyki.
Czas trwania:
2 semestry, 237 godzin dydaktycznych, zajęcia odbywają się w systemie zjazdów w weekendy (soboty i niedziele); przewiduje się 17 spotkań.
Ilość miejsc: 24
Koszty uczestnictwa:
około 6000 zł za rok.
Kierownik studiów:
prof. dr hab. Cezary Watała
Osoby kontaktowe:
Cezary Watała (Uniwersytet Medyczny w Łodzi, tel. 602456470, cezary.watala@umed.lodz.pl)
Wojciech Fendler (Uniwersytet Medyczny w Łodzi, tel. 42 272 53 85, btm@umed.lodz.pl)
Janusz Wątroba (StatSoft Polska, tel 663 888 275, j.watroba@statsoft.pl)