Lekarski

Studia – kierunek lekarski – Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest największą uczelnią o profilu medycznym w Polsce. Nasze tradycje sięgają XX-lecia międzywojennego, a przyszłych lekarzy kształcimy od 1945 roku. Wielopokoleniowe tradycje dydaktyczne łączymy z innowacyjnymi metodami nauczania. Dlatego, jeśli chcesz wybrać kierunek lekarski i zależy Ci na zdobyciu wszechstronnej wiedzy – podejmij studia właśnie na UMED. Tu pogłębisz swoją wiedzę, zdobędziesz niezbędne umiejętności oraz niezbędne przygotowanie kliniczne.

Kierunek lekarski to wybór dla Ciebie, jeśli:

  • pasjonuje Cię świat biologii, chemii, fizyki i medycyny,
  • chcesz zdobyć niezbędne kwalifikacje, aby wykonywać zawód lekarza,
  • jesteś osobą zdyscyplinowaną, odpowiedzialną i gotową do nieustannego pogłębiania wiedzy,
  • czujesz powołanie do pracy w ochronie zdrowia.

Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi uzyskasz wykształcenie, które przygotuje Cię na nawet najtrudniejsze wyzwania, które niesie za sobą zawód lekarza.

Kierunek lekarski – jak wyglądają studia na UMED?

Kierunek lekarski na UMED jest realizowany w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Studia trwają 12 semestrów i są prowadzone w systemie jednolitym magisterskim. Program nauczania jest zgodny z wymogami prawnymi i dostosowany do wyzwań, jakie stawia medycyna XXI wieku.

W ramach studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu:

  • przedmiotów przedklinicznych – w tym anatomii, patomorfologii, farmakologii, histologii czy fizjologii oraz chemii i biologii z genetyką i ekologią,
  • przedmiotów klinicznych – to tzw. przedmioty kierunkowe, które pozwolą Ci się zapoznać z poszczególnymi specjalizacjami medycznymi.

Jako absolwent kierunku lekarskiego zyskasz również możliwość przystąpienia do stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

Rekrutacja na kierunek lekarski wymaga zdania matury z co najmniej dwóch przedmiotów spośród takich jak: biologia, chemia, fizyka, matematyka na poziomie rozszerzonym.

Opis kierunku i profil absolwenta

Opis kierunku
Celem kształcenia na kierunku lekarskim jest przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu lekarza poprzez nauczanie podstawowych teorii i zasad praktyki medycznej, umiejętności komunikacji i współpracy z pacjentem oraz przygotowanie do kierowania zespołami ludzkimi.

Studia na kierunku lekarskim są jednolitymi studiami magisterskimi i trwają 6 lat (12 semestrów). Program nauczania obejmuje przedmioty przedkliniczne (tzw. przedmioty podstawowe, m.in. anatomię prawidłową, chemię medyczną, biologię z genetyką i ekologią, biofizykę, fizjologię, histologię, patomorfologię, farmakologię) nauczane głównie na latach I-III oraz przedmioty kliniczne (tzw. przedmioty kierunkowe, m.in. choroby wewnętrzne, chirurgię, pediatrię, neurologię, psychiatrię, ginekologię i położnictwo, dermatologię i wenerologię, choroby zakaźne)  nauczane na latach IV-VI. Program nauczania medycyny obejmuje także przygotowanie informatyczne i biostatystyczne,  przedmioty społeczne i humanistyczne takie jak etyka medyczna, historia filozofii, socjologia, historia medycyny, jak również wychowanie fizyczne i naukę kongresowych języków obcych. Szczególny nacisk kładziony jest na rozwijanie właściwych postaw profesjonalnych absolwentów, ich umiejętności komunikacji z pacjentem oraz rozumienia psycho-społecznych czynników warunkujących zdrowie.

Realizowany w latach 2010/2011 program Operacja Sukces stworzył podstawy do ciągłego wdrażania działań mających na celu podnoszenie jakości kształcenia zarówno w aspekcie metodycznym jak i treściowym. W ciągu ostatnich lat, dzięki programowi Operacja Integracja w znaczący sposób rozbudowano ofertę e-learningową kierunku, między innymi umożliwiając studentom asynchroniczny dostęp do wszystkich wykładów. Przebudowano również strukturę i treść zajęć klinicznych, tak aby studenci uczyli się prawidłowego rozumowania klinicznego – od objawu, poprzez diagnostykę do ustalenia rozpoznania, rokowania i leczenia.  Przedmioty pokrewne zostały połączone w spójne moduły nauczane i egzaminowane wspólnie (np. anatomia prawidłowa, histologia, cytologia i embriologia jako moduł biostruktura).

Profil absolwenta
Absolwenci kierunku lekarskiego posiadają odpowiednią wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, niezbędne do wykonywania zawodu lekarza z zapewnieniem wsparcia i uwzględnieniem najwyższego dobra pacjentów. Powinni oni posiadać:

  • dobre przygotowanie kliniczne
  • umiejętność rozwiązywania problemów
  • etyczną postawę wobec pacjenta
  • chęć do dalszego kształcenia
  • umiejętność pracy w zespole
  • właściwe postawy profesjonalne

 

Do umiejętności klinicznych absolwentów zalicza się:

  • zebranie wywiadu chorobowego i przeprowadzenie odpowiednich badań
  • interpretacja wyników oraz wstępne rozpoznanie kliniczne
  • właściwe postępowanie diagnostyczne
  • interpretacja wyników dodatkowych badań laboratoryjnych, obrazowych, czynnościowych i histopatologicznych
  • interpretacja wstępnego rozpoznania klinicznego oraz skierowanie chorego na leczenie specjalistyczne
  • rozpoznanie stanu zagrożenia życia i przeprowadzenie sprawnej interwencji lekarskiej, mającej na celu podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych
  • ocena problemów zdrowotnych pod względem czynników fizycznych, społecznych, psychologicznych i kulturowych;
  • znajomość zasad zapobiegania chorobom oraz promocji zdrowia

 

Niezwykle cenna w zawodzie lekarza jest ponadto umiejętność komunikowania się. Absolwent kierunku lekarskiego powinien umieć nawiązywać kontakt z członkami zespołu leczącego, chorym i jego rodziną w celu stworzenia właściwych warunków do leczenia pacjenta.

Absolwenci kierunku lekarskiego powinni także nie tylko umieć świadczyć indywidualną opiekę zdrowotną, ale również rozumieć i właściwie reagować potrzeby pacjentów w wymiarze społecznym i globalnym.

Po ukończeniu studiów lekarskich absolwent musi posiadać kompetencje zawodowe, które zapewniają optymalne zabezpieczenie opieki zdrowotnej we wszystkich sytuacjach, z okazaniem współczucia i uwzględnieniem dobra pacjentów.

A co po studiach?
Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć zatrudnienie w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, głównie w lecznictwie zamkniętym (kliniki, szpitale), gdzie mogą zdobyć potrzebne doświadczenie i rozwijać karierę zawodową
  • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych
  • w zakładach nauk podstawowych i klinikach wyższych uczelni medycznych jako pracownicy naukowo-dydaktyczni
  • w pogotowiu ratunkowym
  • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej
  • jako menedżerowie ochrony zdrowia; kontynuując karierę na stanowisku dyrektora lub menedżera szpitali, ośrodków zdrowia czy klinik. Wymaga to jednak kwalifikacji szerszych niż studia medyczne, potrzebna jest dodatkowa wiedza i umiejętności z dziedziny zarządzania czy zdrowia publicznego
  • mogą tez otwierać własne gabinety lekarskie, które z czasem przy odpowiednim nakładzie pracy i środków finansowych, mogą przekształcać się w większe ośrodki – szpitale, kliniki

 

Absolwenci kierunku lekarskiego mają możliwość przystąpienia do stażu podyplomowego, po którym zdają Lekarski Egzamin Końcowy. Wynik tego egzaminu jest podstawą wyboru jednej spośród licznych specjalizacji. Absolwenci mogą także ubiegać się o udział w studiach podyplomowych oraz o przyjęcie na studia doktoranckie. Mogą też wzbogacić swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i kursach, choćby z zakresu zarządzania i Public Relations.

Studia stacjonarne

Rok akademicki
2024/2025
Kierunek studiów
Lekarski
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
jednolite magisterskie
Opłata za studia
-
Czas trwania studiów
6 lat
Limit miejsc dla osób z obywatelstwem polskim 2024/2025
Szczegóły wkrótce
Próg punktowy kwalifikujący do przyjęcia w roku akademickim 2023/2024
320 pkt

Zasady rekrutacji

W procesie rekrutacji wymagane są dwa z czterech przedmiotów (do wyboru):
Biologia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Chemia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Matematyka poziom rozszerzony- 200 pkt*
Fizyka poziom rozszerzony – 200 pkt*

Wymagany j.polski – poziom podstawowy; wynik nie jest wliczany do punktów rekrutacyjnych, lecz decyduje o kolejności kandydatów w ramach jednakowego progu punktowego na liście rankingowej.

*Maksymalna liczba punktów z przedmiotu (1 % = 2 pkt)

Brak oceny z przedmiotu na określonym poziomie wskazanego jako obowiązkowy nie wyklucza kandydata z toku postępowania kwalifikacyjnego, ale jest równoznaczny z otrzymaniem przez kandydata 0 punktów z tego przedmiotu.

Przeliczniki do matur

  • „nowa matura” tzn. uzyskana od roku 2005: wyniki na świadectwie dojrzałości są przeliczane następująco: poziom podstawowy 1 % = 1 pkt, poziom rozszerzony 1% = 2 pkt rekrutacyjne
  • „stara matura” – szczegóły tutaj
  • „zagraniczna matura” – szczegóły tutaj
  • IB/EB matura” – szczegóły tutaj

W przypadku dwóch ocen z tego samego przedmiotu na poziomie podstawowym i rozszerzonym pod uwagę będzie brany wynik dający większą liczbę punktów.

Laureat/finalista

Przywileje otrzymują laureaci i finaliści z olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego o profilu: biologicznym, chemicznym, fizycznym lub matematycznym.Szczegóły tutaj

Składanie dokumentów

Dotyczy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia.

Kandydacie!

Na Twoim indywidualnym koncie na kierunku, na którym uzyskasz status „Zakwalifikowany do przyjęcia” lub „Zakwalifikowany do przyjęcia MON” pojawi się kafelek „Zapisy na wizytę”. Będziesz w nim mógł dokonać wyboru zapisu na jeden z dostępnych terminów (dzień i godzina). Podczas osobistej wizyty w Dziale Rekrutacji i Kształcenia złożysz komplet oryginalnych dokumentów wymaganych w procesie rekrutacji, podpiszesz umowę oraz uzyskasz wpis na listę studentów UM.

Lista dokumentów

Zapisz się na wizytę!

W dniu wyznaczonej wizyty kandydaci zobowiązani są do okazania dokumentu tożsamości oraz dostarczenia w teczce (odpowiedni kolor) następujących dokumentów:

  • oryginału świadectwa/aneksu maturalnego*;
  • podpisanego podania o przyjęcie na studia;
  • formularza osobowego;
  • 2 aktualnych fotografii zgodnych z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych;
  • zaświadczenia lekarskiego;
  • ksero karty szczepień potwierdzone „za zgodnością z oryginałem” przez placówkę w której odbywało się szczepienie, ksero książeczki zdrowia dziecka (potwierdzone „za zgodnością z oryginałem”) lub oświadczenie o braku szczepienia przeciw WZW typu B,

 

*Kandydaci z maturą IB zobowiązani są do przedstawienia oryginalnego zaświadczenia z Liceum Ogólnokształcącego o wynikach z egzaminu maturalnego IB podpisanego przez koordynatora programu, a niezwłocznie po otrzymaniu, oryginalne świadectwo maturalne IB.

WAŻNE! Należy również wykonać test językowy, dostępny na panelu kandydata po zakwalifikowaniu się na studia.

Dla niektórych kierunków udostępniony jest wyłącznie jeden język obcy. W przypadku języka angielskiego należy wykonać test poziomujący, który pozwala na przydzielenie do odpowiedniej grupy językowej. Wynik testu poziomującego z języka obcego automatycznie pojawi się na koncie kandydata oraz zostanie przekazany do Działu Rekrutacji i Kształcenia.

UWAGA!!! Jeśli nie możesz złożyć dokumentów osobiście upoważnij osobę, która zrobi to za Ciebie.

Osoba upoważniona powinna mieć dodatkowo ze sobą:

  • oryginał swojego dowodu osobistego,
  • oryginał upoważnienia wypisanego przez kandydata,
  • potwierdzoną notarialnie kopię dowodu osobistego kandydata.

Zaświadczenie lekarskie

Sprawdź zakładkę NIEZBĘDNIK → BADANIA LEKARSKIE.

Uwagi ogólne

W przypadku uzyskania niskiej punktacji przez kandydatów na studia, limit przyjęć na te studia zostanie odpowiednio zmniejszony.

Studia niestacjonarne

Rok akademicki
2024/2025
Kierunek studiów
Lekarski
Forma studiów
niestacjonarne
Poziom studiów
jednolite magisterskie
Opłata za studia
24 850 zł* - opłata za semestr (*przy 1 racie w semestrze)
Czas trwania studiów
6 lat
Limit miejsc dla osób z obywatelstwem polskim 2024/2025
Szczegóły wkrótce
Próg punktowy kwalifikujący do przyjęcia w roku akademickim 2023/2024
260 pkt

Zasady rekrutacji

W procesie rekrutacji wymagane są dwa z czterech przedmiotów do wyboru:
Biologia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Chemia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Matematyka poziom rozszerzony- 200 pkt*
Fizyka poziom rozszerzony – 200 pkt*

Wymagany j.polski – poziom podstawowy; wynik nie jest wliczany do punktów rekrutacyjnych, lecz decyduje o kolejności kandydatów w ramach jednakowego progu punktowego na liście rankingowej.

*Maksymalna liczba punktów z przedmiotu (1% = 2pkt)

Brak oceny z przedmiotu na określonym poziomie wskazanego jako obowiązkowy nie wyklucza kandydata z toku postępowania kwalifikacyjnego, ale jest równoznaczny z otrzymaniem przez kandydata 0 punktów z tego przedmiotu.

Kandydacie! Jeśli chcesz studiować na kierunku lekarskim w trybie niestacjonarnym – zapoznaj się z informacjami dotyczącymi możliwości uzyskania kredytu na studia medyczne!!! LINK

Przeliczniki do matur

  • „nowa matura” tzn. uzyskana od roku 2005: wyniki na świadectwie dojrzałości są przeliczane następująco: poziom podstawowy 1 % = 1 pkt, poziom rozszerzony 1% = 2 pkt rekrutacyjne
  • „stara matura” – szczegóły tutaj
  • „zagraniczna matura” – szczegóły tutaj
  • IB/EB matura” – szczegóły tutaj

W przypadku dwóch ocen z tego samego przedmiotu na poziomie podstawowym i rozszerzonym pod uwagę będzie brany wynik dający większą liczbę punktów.

Laureat/finalista

Przywileje otrzymują laureaci i finaliści z olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego o profilu: biologicznym, chemicznym, fizycznym lub matematycznymSzczegóły tutaj

Składanie dokumentów

Dotyczy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia.

Kandydacie!

Na Twoim indywidualnym koncie na kierunku, na którym uzyskasz status „Zakwalifikowany do przyjęcia” lub „Zakwalifikowany do przyjęcia MON” pojawi się kafelek „Zapisy na wizytę”. Będziesz w nim mógł dokonać wyboru zapisu na jeden z dostępnych terminów (dzień i godzina). Podczas osobistej wizyty w Dziale Rekrutacji i Kształcenia złożysz komplet oryginalnych dokumentów wymaganych w procesie rekrutacji, podpiszesz umowę oraz uzyskasz wpis na listę studentów UM.

Lista dokumentów

Zapisz się na wizytę!

W dniu wyznaczonej wizyty kandydaci zobowiązani są do okazania dokumentu tożsamości oraz dostarczenia w teczce (odpowiedni kolor) następujących dokumentów:

  • oryginału świadectwa/aneksu maturalnego;
  • podpisanego podania o przyjęcie na studia;
  • formularza osobowego;
  • 2 aktualnych fotografii zgodnych z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych;
  • zaświadczenia lekarskiego;
  • ksero karty szczepień potwierdzone „za zgodnością z oryginałem” przez placówkę w której odbywało się szczepienie, ksero książeczki zdrowia dziecka (potwierdzone „za zgodnością z oryginałem”) lub oświadczenie o braku szczepienia przeciw WZW typu B,

 

WAŻNE! Należy również wykonać test językowy, dostępny na panelu kandydata po zakwalifikowaniu się na studia.

* Dla niektórych kierunków udostępniony jest wyłącznie jeden język obcy. W przypadku języka angielskiego należy wykonać test poziomujący, który pozwala na przydzielenie do odpowiedniej grupy językowej. Wynik testu poziomującego z języka obcego automatycznie pojawi się na koncie kandydata oraz zostanie przekazany do Działu Rekrutacji i Kształcenia.

UWAGA!!! Jeśli nie możesz złożyć dokumentów osobiście upoważnij osobę, która zrobi to za Ciebie.

Osoba upoważniona powinna mieć dodatkowo ze sobą:

  • oryginał swojego dowodu osobistego,
  • oryginał upoważnienia wypisanego przez kandydata,
  • potwierdzoną notarialnie kopię dowodu osobistego kandydata.

Zaświadczenie lekarskie

Sprawdź zakładkę NIEZBĘDNIK → BADANIA LEKARSKIE.

Uwagi ogólne

W przypadku uzyskania niskiej punktacji przez kandydatów na studia, limit przyjęć na te studia zostanie odpowiednio zmniejszony.